Translate


Баннер

КГБ проти ОУН

•Увага! Відкрито в новому вікні.• •Друк••e-mail•

•Рейтинг Користувача•: / 1
•Найгірше••Найкраще• 

 

КГБ проти ОУН

До Організації українських націоналістів (ОУН) можна ставитися по-різному, приймаючи або не приймаючи її ідеї та концепції, методи і цілі боротьби. Однак важко відмовити ОУН в спрямованості і жертовності у справі національно-визвольного руху українського народу, коріння якого сягають доби запорізького козацтва. І перш ніж робити висновки, не зайве ще раз поглянути на питання "українського націоналізму", не вириваючи його з контексту історії. Прищеплене нам негативне, а точніше - імперське ставлення до поняття "націоналізм" і "національно-визвольна боротьба", у разі якщо ці поняття відносяться не до народів Африки, Азії і Латинської Америки, а до народів колишніх союзних республік, привело до того, що Україна було відмовлено у праві на національну самосвідомість і самовизначення. При цьому ми, можливо, забуваємо, що Західна Україна була насильно приєднана до СРСР в самому початку другої світової війни і опір комуністичному режиму, як режиму-завойовнику, там було особливо наполегливим.

 

Постараємося поглянути на речі об'єктивно. В результаті "визвольного" походу Червоної Армії в Польщу, в Західну Україну, в 1939 році десятки тисяч українців опинилися в тюрмах і таборах ГУЛАГу. Терор і повальна русифікація, знищення національної інтелігенції отторгли від Москви навіть самих лояльних. І тому війна з гітлерівською Німеччиною вселяли надію на швидке звільнення від комуністичного гніту і свавілля. (Аналогічні надії пов'язувало з приходом німців і населення прибалтійських країн.) Вже 30 червня 1941 року у Львові було проголошено Акт незалежності України. Ейфорія, однак, тривала недовго. У плани Гітлера не входило створення української держави, і незабаром всі члени новоствореного уряду опинилися в концтаборі, в тому числі і лідер ОУН Степан Бендера. Як результат, восени (за іншими відомостями - в грудні) 1942 року створюється Українська повстанська армія (УПА), яка відтепер веде збройну боротьбу на два фронти - і проти німців, і проти Рад. І ця боротьба тривала на українських землях, в основному в західних її областях, фактично до середини 50-х років.

Припинення опору УПА сприяв ряд об'єктивних факторів, однак чималу роль зіграв конфлікт між окремими зарубіжними представництвами ОУН (ЗЧ ОУН - Закордонні частини ОУН і ЗП УГВР - Зарубіжні представництва Українського Головної Визвольної Ради) щодо майбутнього політичного устрою України, який назрів до кінця 1945 року. А також успішна діяльність радянських спецслужб, яка бере свій початок в 20-х роках.

Першою жертвою чекістів серед українських та військових і політичних лідерів став колишній Верховний Отаман УНР Симон Петлюра. 25 травня 1926 опівдні він був застрелений Самуїлом Шварцбардом (Шулим Шварцбурд) в Парижі, на розі вулиці Расін та бульвару Сен-Мішель. На суді вбивця був виправданий. Мотивування: Шварцбард здійснив акт історичної відплати за єврейські погроми в Україні під час громадянської війни, нібито санкціоновані С.Петлюрою. Але не слід забувати, що цей "акт" був явно на користь ОГПУ. І не виключено, що саме чекістська рука направляла револьвер "народного месника". Тим більше, що в той час ІНО ОГПУ і Разведупра Червоної Армії відчували себе у Франції цілком привільно.

Ось що пише в своїй книзі "Русские таємниці Парижа" Борис Носик: "... я зателефонував історику, професору, автору чудових книг - Михайлу Яковичу Геллеру, що жив тоді в Парижі і недавно помер.

Що ви думаєте про Петлюру і Шварцбарда? - Запитав я. - Точніше, про Шварцбарда?

А про що тут думати? - Сказав мені Геллер глузливо. - Я думаю, що він був агент ГПУ.

Я соромливо подякував і попрощався. І правда, про що тут було думати? Всі ці байки його на процесі були шиті білими нитками. А росіян і національних лідерів, і всіх, хто занадто багато знав, одного за іншим вбивало в той час ГПУ на паризьких вулицях безкарно. Як же їм було не пришити такого перспективного національного лідера, як Петлюра? "І ще одне свідчення. В 1954 році" перебіжчик "з КДБ Петро Дерябін стверджував, що" чув в емігрантському відділі КДБ, що вбивство Петлюри було скоєно цією організацією ".

До речі, як стверджує відомий московський історик і письменник Веремій Парнов, до смерті в 1934 році в Парижі легендарного українського "батьки" - Нестора Махна, також приклалася горезвісна "рука Москви". Це побічно підтверджує і той факт, що в 1922 році співробітник одеської ЧК Дмитро Медведєв, в майбутньому командир партизанського загону "Переможці", був направлений до Румунії з спецзавданням - вбити Н.Махно. У місті Бендери Медведєв проник на квартиру, де представники сигуранци чекали для важливої ​​розмови "батько". Але Махно на зустріч запізнився, і чекіст змушений був розстріляти співробітників румунської спецслужби.

Наступною жертвою людей з "чистими руками" був творець Організації українських націоналістів полковник Євген Коновалець. "23 травня 1938 року після минулого дощу погода була теплою і сонячною, - згадував у своїй книзі" Розвідка і Кремль "" радянський Скорцені "Павло Судоплатов, втершись в довіру керівництву ОУН. - Час без десяти дванадцять. Прогулюючись по провулку біля ресторану" Атланта ", я побачив що сидить за столиком біля вікна Коновальця, який чекав мого приходу ... Я увійшов до ресторану, підсів до нього, і після нетривалої розмови ми домовилися знову зустрітися у центрі Роттердама о 17.00. Я вручив йому подарунок, коробку цукерок (нашпиговану вибухівкою . - С.К.), і сказав, що мені зараз треба повертатися на судно. Йдучи. Я поклав коробку на столик поруч з ним. Ми потиснули один одному руки, і я вийшов, ледве стримуючи своє бажання тут же кинутися бігти ". Через кілька хвилин пролунав вибух ...

До дискредитації ОУН-УПА під час війни приклався і легендарний партизанський розвідник Микола Кузнєцов, він же Микола Грачов, він же Пауль Зіберт. За що згодом і поплатився. Після ліквідації в Рівному високопоставленого німецького офіцера, він навмисно кинув на місці вбивства портмоне з документами на ім'я одного з діячів ОУН. В результаті, гестапо схопило і розстріляло кілька десятків бійців і командирів УПА.

12 травня 1945 в Празі органами радянської військової контррозвідки СМЕРШ одночасно були арештовані багато українських культурні діячі. Серед них - один видатної української поетеси Лесі Українки перекладач Максим Славинський, економіст Валентин Садовський та інші. У той же час в Відні був затриманий член сімейства Габсбургів, який писав вірші українською мовою під псевдонімом "Василь Вишиваний". Про заарештованих відомо, що всі вони загинули в ГУЛАГу.

У 1946 році Центральний Комітет партії прийняв пропозицію Кагановича і Хрущова про таємну ліквідації старого більшовика Шумського, який на початку 30-х років зазнав репресій в ході внутріпартійної боротьби, і який співчував національному рухові. Шумський був частково паралізований і тому відпущений з в'язниці для лікування в саратовській лікарні. Операції з усунення інакомислячого надавалося велике значення. В Саратов виїхали, який добре знав Шумського, Каганович, заступник міністра МГБ Огольцов і його підлеглий, начальник токсикологічної лабораторії МГБ Майрановський. Яд товариша Майрановський подіяв на хворого моментально: лікарі зафіксували смерть від серцевої недостатності ...

У наступному, 1947 році, перший секретар ЦК компартії України М.Хрущов звернувся до Сталіна з проханням дозволити таємно ліквідувати церковну верхівку уніатської церкви в Ужгороді і, зокрема, архієпископа української уніатської церкви Ромжа, що підтримує тісні зв'язки з ОУН і Ватиканом. Для проведення операції в Ужгород виїхали вже відомий нам Судоплатов, міністр держбезпеки Україна Савченко і ... Майрановський. Він і передав ампулу з отрутою кураре негласного співробітнику МГБ, медсестрі лікарні, де в той час лікувався Ромжа. Вона-то і зробила смертельний укол.

У тому ж році в Гамбурзі, людьми в англійській уніформі був викрадений відомий український романіст, спеціаліст по іспанській літературі, професор Микола Іванов, брат ще більш відомого книгознавця і літературного критика Юрія Іванова-Меженка. Дружина і дочка більше не побачили його ніколи.

Напередодні нового 1948 року, 28 грудня, з англійської зони окупації в Берліні був викрадений журналіст Олександр Зайцев, брат історика літератури Павла Зайцева, і його дружина Віра. Невідомі у формі поліцейських увірвалися в їхній будинок, заткнули роти кляпами, загорнули в ковдри і винесли на вулицю - відстань до Бредовштрассе, де починалася радянська зона, становила не більше кількох сотень метрів. Незабаром прибула англійська МР - військова поліція, але було пізно ...

5 березня 1946 прем'єр-міністр Великобританії Уїнстон Черчілль виголосив у Фултоні, штат Міссурі (США), мова, в якій заявив, що Сталін опустив "залізна завіса ... від Штеттіна на Балтиці до Трієста на Андріатіке". Черчилль попередив, що мета СРСР полягає в "необмеженої експансії своєї влади і своїх ідей". Він оголосив "комуністичний тоталітаризм" наступником "фашистського ворога". Цей виступ британського лідера стало, по суті, сигналом до початку "холодної війни". А її зародження, як вважав П.Судоплатов, "тісно пов'язане з підтримкою Заходом збройних націоналістичних виступів в країнах Прибалтики і Західної України".

Потрібно сказати, що з 1944 по 1950 рік чекістам не вдалося ліквідувати УПА. І тоді МГБ звернулося до улюбленого методу більшовиків - провокації. Це підтверджує і колишній партизан-диверсант Ілля Старинов у своїй книзі "Міни сповільненої дії". "Я зіткнувся з бандерівцями ще в період роботи в Польському штабі, - писав він. - В західних районах, поблизу Рівного, де розміщувався штаб, незважаючи на просування Радянської армії, вони продовжували діяти ... Через них, на заході Україні до підходу сюди великих партизанських з'єднань Ковпака, Федорова і Бегми партизанська війна Тне велася ... Тут дуже велику роль зіграв загін Грабчак (Буйного). Його бойовики впроваджувалися в ОУН_УПА, гнали їх "провід" аж до Мюнхена і Кельна ... Боротьба з бандерівцями не закінчилася й після Перемоги ".

"Якби Поради діяли тільки військовими методами, вони б не ліквідували підпілля", - переконаний останній командувач УПА Василь Кук-Коваль.
З інтерв'ю автора з В.Кук-Ковалем:

С.К. Ви говорите, що Ради звернулися до провокацій, а яку роль в них відіграли журналісти та письменники, такі як Ярослав Галан та Юрій Мельничук?

В.К. Це було їх основним завданням - дискредитація ОУН. Але люди обізнані сміялися над їх вигадками, що описують "звірства" УПА. Комуністи - неперевершені майстри провокацій. Згадаймо хоча б той церковний Конгрес, на якому була ліквідована Греко-Католицька Церква в Україні. Або створену КДБ нібито підпільну націоналістичну організацію (за прикладом сумнозвісного "Тресту". - С.К.), за допомогою якого вони хотіли вбити, теж заради провокації, відомого українського поета Максима Рильського. Не пошкодували вони для своїх мерзенних цілей і того ж Ярослава Галана. Створювалися псевдоповстанчекіе загони, які по-звірячому вбивали селян, вчителів, військових, списуючи свої злодіяння на воїнів УПА.

25 жовтня 1949 у своїй львівській квартирі був зарубаний письменник і журналіст Ярослав Галан. Він був відомий як запеклий викривач діяльності ОУН, Ватикану та уніатської церкви. Його гнівні гостронаправлені памфлети викликали адекватну реакцію лідерів національного руху. Галан був для бойовиків ОУН-УПА чи не метою № 1. Але разом з тим, він став тягарем і для комуністичного режиму, як людина вже зіграв свою основну роль в справі антинаціоналістичної пропаганди. Тепер він більше влаштовував МГБ в ролі "ще однієї безвинної жертви бандерівців".

До цих пір історики сперечаються: хто ж насправді вчинив терористичний акт - оунівці або гебісти? Достеменно невідомо ... Я ж хочу навести такий факт. Наприкінці вісімдесятих я готував на Українському радіо, де тоді працював, передачу про Галана. Розшукуючи людей, які знали Галана по спільній роботі у Львові, я подзвонив до Москви його другу письменнику Володимиру Бєляєву (пам'ятаєте, його знамениту трилогію "Стара фортеця"?). Ось він то і повідомив мені обласне управління МДБ відібрало у Галана, що належить йому пістолет якраз за тиждень до замаху. Склалося враження, що чекісти самі підштовхували до кривавої акції бойовиків ОУН-УПА.

З інтерв'ю з В.Кук-Ковалем:

В.К, Я хотів би сказати кілька слів про радянську розвідку для того, щоб ви зрозуміли з яким сильним ворогом нам довелося битися. Розвідка Рад, їх каральні органи були, по суті, основним інструментом буття цього жахливого тоталітарного режиму. Згадаймо хоча б вбивства противників, скоєних КДБ. І для цього, погодьтеся, потрібно було певне вміння. А взагалі, який великою була мережа шпигунів, які працювали на СРСР ...

Дійсно, зовнішня розвідка Радянського Союзу працювала за кордоном, і це загальновизнано, вельми успішно. У тому числі і проти Організації українських націоналістів. Так, наприклад, до війни в Парижі жив і творив друг Олександра Довженка, народний художник СРСР, резидент радянської розвідки Микола Глущенко. Мій знайомий, художник Микола Миколайович з дачного селища Клавдієво, що під Києвом, який був знайомий з Глущенко і бував у нього вдома, запевняв мене, що бачив парадний мундир художника з солідним "іконостасом".

Перед війною українського поета Михайла Шлома, вільно володіє німецькою мовою, викликали на спеціальні збори. У серпні 1941 року його дружині Олені повідомили, що її чоловік, М.Шлома, загинув під час німецького наступу. Однак довідник "Письменники радянської України", виданий в 19году в Києві, повідомляє, що під час війни поет працював у підпіллі на Чернігівщині, а потім воював у партизанському загоні на території Словаччини, де і загинув в січні 1944 року. Але, за відомостями, опублікованими в одній з ізраїльських російськомовних газет, є припущення, що "Шлома осів у США, де відразу ж після другої світової війни стала утворюватися і швидко розвиватися велика українська громада. І можливо, саме там Шлома, ховаючись під вигаданим ім'ям , шпигував за своїми новими друзями і сусідами ".

Улітку 1949 року всі виходять в Західній Європі емігрантські газети надрукували сенсаційне оголошення: "Розшук. Просимо всіх, хто знає що-небудь про долю відомого вченого, професора д-ра Віктора Петрова повідомити письмово у редакцію". Далі повідомлялося, що "професор В.Петров вийшов 18 квітня 1949 року в 19.30 з своїй квартирі по вулиці Файлічштрассе, 12 в Мюнхені - до поїзду на Мітенвальд. У таборі Мітенвальд, куди він збирався, його немає". Ця звістка сколихнула всю українську громаду, оскільки професор В.Петров (псевдоніми - Віктор Бер і В.Домантовіч) був людиною непересічною, що володів енциклопедичними знаннями. Він був філологом і філософом, істориком і етнографом, писав прозу. Думка щодо таємничого зникнення було однозначним - викрадений радянськими спецслужбами. Втім, існувало підозра, що Петров міг бути і радянським агентом. У 1955 році колишній професор історії стародавнього світу та археології університету Ростова-на-Дону Михайло Міллер виявив у книзі А.Монгайта "Археологія в СРСР", виданої в Москві, на 400 сторінці, в іменному покажчику ім'я зниклого в Німеччині українського вченого: "Петров Віктор Платонович (род.1894). Археологія Україні, головним чином епоха полів поховань. Філолог ". Природно, що в збірці не згадувалися вчені-емігранти. Значить, зробив висновок професор Міллер, Віктор Петров благополучно повернувся в СРСР і вважається там радянським археологом.

Людиною, який завдав українському національно-визвольному руху непоправної шкоди, є радянський суперагент Кім Філбі. З 1949 по 1951 рік він працював у Вашингтоні, займаючи посаду офіцера по взаємодії між СІС і ЦРУ, які проводили спільні таємні операції в Східній Європі. Це дозволяло йому інформувати радянську розвідку про всі заходи англійців і американців.

"У складному повоєнному світі США раз по раз опинялися перед необхідністю вирішення завдань, які було неможливо вирішувати звичайними дипломатичними методами, - писав Пилип Найтлі у своїй книзі" Друга найдавніша професія ". - Таємні операції є більш потужним засобом, ніж дипломатія, і в той Водночас не настільки огидними, як війна і тим самим допомагають знайти вихід. Досвід ЦРУ в Італії, Франції та Греції показував, що за допомогою таємних операцій можна досягти бажаних результатів ... Такі операції почали проводитися в Україну, в Литві, Польщі та Албанії ... Українська операція (яка проводилася спільно з британською СІС. - С.К.) полягала в підтримці спроб боротьби націоналістів проти радянського контролю. ЦРУ фінансувало націоналістичні операції, готувало їх кадри і допомагало закидати агентів назад в країну для організації повстання ... Сотні агентів і мільйони доларів були втрачені в Литві і в Україну, де дії ЦРУ швидше заважали, ніж сприяли опору ".

Кім Філбі, кокетуючи і хизуючись, писав у своїй тенденційною книзі мемуарів "Моя тиха війна" про Україну і свою участь у справі придушення українського спротиву шпигунськими методами: "Розбіжності щодо Україну (між СІС і ЦРУ. - С.К.) були .. . давніми і такими ж непримиренними. Ще до війни СІС підтримувала контакт зі Степаном Бандерою ... Після війни ця співпраця отримало подальший розвиток. Але біда полягала в тому, що хоча Бандера був помітною фігурою в еміграції, його твердження про наявність безлічі прихильників у Радянському Союзі ніколи серйозно не перевірялися, хіба що в негативному сенсі, оскільки від них нічого не надходило. Перша група агентів, яку англійці забезпечили радіопередавачем та іншими таємними засобами зв'язку, була направлена ​​в Україну в 1949 році зникла. В наступному році послали ще дві групи, але про них також не було ні слуху ні духу. Тим аременем американці почали серйозно сумніватися щодо корисності Бандери Заходу, а провал засланих англійцями груп, природно, не розсіював сумнівів ...

Правда, ЦРУ заявляло, що взимку 1949/50 року воно прийняло кілька кур'єрів з Україною ... У 1951 році, після декількох років наполегливої ​​роботи, ЦРУ все ще сподівалося послати в Україну свого "політичного" представника з трьома помічниками для встановлення контакту з "рухом опору" ...

Прагнучи подолати англо-американські розбіжності з приводу Україні, ЦРУ наполягало на проведенні широкої конференції з СІС. Ця конференція відбулася в Лондоні в квітні 1951 року. На мій подив, англійська сторона зайняла тверду позицію і навідріз відмовилася викинути Бандеру за борт ... Протягом місяця англійці закинули три групи по шість осіб. Літаки відправлялися з аеродрому на Кіпрі. Одна група була скинута на півдорозі між Львовом і Тернополем, інша - неподалік від верхів'я Прута, біля Коломиї, і третя - в межах Польщі, біля витоків Сяну. Щоб уникнути дублювання і перекриття районів, англійці й американці обмінювалися точною інформацією щодо часу і географічних координат своїх операцій (що і було знахідкою для шпигуна. - С.К.). Не знаю, що сталося з цими групами, але про це, мабуть, неважко здогадатися ". Природно, що за наводкою Філбі вони були арештовані. А в подальшому - розстріл або, в кращому випадку, довгі десятиліття ув'язнення в ГУЛАГу.

Радянськими каральними органами було заарештовано і інші учасники національного руху, прямували з-за кордону в Україну. Колишній функціонер ОУН Євген Стахів згадує: "Бандера посилав кур'єрів в Україну, і більшість їх потрапляло в руки більшовиків. Ходив в Україна Чижевський (псевдонім Демид) - його спіймали. Перевербували і послали назад в еміграцію. Ходив Ярослав Мороз - те ж саме. Потім Бандера послав резидентом в Прагу Рекетчука. І там його побачив хтось Печора - служив у гестапо, потім у більшовиків - і продав його ... Ще був провокатор Бесага - агент гестапо, а потім КДБ.

Бандера ... також послав в Україну свого емісара - Мирона МАТВІЄЙКА з групою. Вони стрибали з англійської літака, і місія МАТВІЄЙКА відразу ж потрапила в руки КДБ, оскільки англійський розвідник Філбі, який одночасно працював на Радянський Союз, дав координати місця приземлення. Їх перевербували і тривалий час дурили Бандеру, посилаючи фальшиві радіограми.

Ще Бандера організував перехід своїх кур'єрів через Польщу, призначивши керівником підпілля Зенона, який працював у польській службі безпеки, яка, в свою чергу, тісно контактувала з КДБ - так що вся зв'язок через Польщу в Україну була під контролем КДБ. Зенон видав на явну смерть близько сотні людей ".

За різними оцінками, до того часу УПА налічувала в своїх лавах від 40 до 100 тисяч бійців. І командував цією армією генерал-хорунжий Роман Шухевич - "Тарас Чупринка". За словами Судоплатова, він "мав непересічної хоробрістю і мав досвід конспіративної роботи, що дозволяло йому ще й через сім років після відходу німців займатися активною підривною діяльністю".

Кегебісти, як не старалися, не могли дізнатися місце перебування Романа Шухевича. У той час, як його шукали в околицях Львова, він двічі в 1948 і 1949 роках, дечілся в кардіологічному санаторії в Одесі. Одного разу радянські органи отримали звістку, що тарас Чупринка з'явився у Львові, де, як писав П.Судоплатов, "зустрівся з кількома видатними діячами культури і навіть послав вінок від свого імені на похорон одного з них. Його ризикований жест викликав розмови в місті, і наш агент, колишня актриса театру "Березіль" в Харкові, яка писала для "Известий", підтвердила присутність Шухевича в районі Львова. Нам, в свою чергу, вдалося встановити особу чотирьох його охоронців-жінок ... " В операції з ліквідації Шухевича був задіяний, добровільно чи з примусу, учасник націоналістичного руху, адвокат Горбовий. Як пише все той же Судоплатов, Горбовий вказав місце, де міг переховуватися Шухевич. МГБ вдалося також завербувати командувача ОУН-УПА, гравця львівської команди "Динамо", і захопити одну з охоронців Шухевича Дарину Гусяк.

Мені в руки, завдяки зусиллям мого київського друга В.К., потрапили ксерокопії протоколів допитів Дар'ї Гусяк та інші документи з архівів КДБ. Тому ми докладніше зупинимося на чекістської операції з ліквідації командувача УПА. Думаю, що суха лаконічність цих документів тільки підкреслює трагічну жертовність учасників націоналістичного підпілля. Документи публікуються в скороченому вигляді, зберігаючи орфографію і стиль викладу.
Секретно

Прим. № 2

Довідка

з особистого архівної справи на агента "Астра", вона ж "Ручка", "Роза", "Ольга", арх. № 85699.

Агент "Астра" - (перекаляло тушшю. - С.К.), 1919 року народження, уродженка с.Карлов Снятинського району Івано-Франківської області, українка, гр. СРСР, з незакінченою вищою освітою, яка проживає в м. Львові, по (перекаляло тушшю. - С.К.), будинок 15, кв. 58, не працювала по інвалідності.

(Перекаляло тушшю. - С.К.) по 1960 рік полягало у агентурної мережі органів КДБ під псевдонімом "Астра". Під час німецької окупації у вересні 1943 року "Астра" була завербована комісаром гестапо м.Коломия Лайдірецом в якості агента під псевдонімом № 28 і виконувала завдання з виявлення та розробки об'єктів зацікавленості гестапо. В мартк 1944 року "Астра" бігла в Німеччину в м.Берлін, де закінчила місячні курси шоферів і деякий час працювала шофером поштового машини. Влітку 1944 року була направлена ​​до Австрії в м.Зальцбург, працювала на сортуванні кореспонденції в привокзальній пошті, потім переїхала в г.Конфенберг, де працювала на фабриці "Веллера", виготовляла військове спорядження.

9 травня 1945 з Австрії "Астра" переїхала в Угорщину, де була поміщена в фільтраційний табір в г.Дука, звідки у вересні 1945 року, як репатріантка, повернулася на Батьківщину і поступила на роботу в качестветелефоністкі поштового відділення м.Коломия.

15 березня 1948 відділом контррозвідки "Смерш" 227 авіаційної дивізії "Астра" була завербована в якості агента. При вербуванні вона приховала свій зв'язок з гестапо і дала свідчення лише про своє особисте зв'язку з німцем Голлербах Паулем, що працював начальником пошти м.Коломия.

За матеріалами "Айстри" були арештовані, а потім засуджено учасники ОУН Івасюк Анна, Стунар Іван, Сематюк Андрій і Луц. У червні 1947 року "Астра" була прийнята на зв'язок 4-м відділом УКДБ Львівської обл. В ході роботи з нею її викрили як агента гестапо та перевербували.

Будучи викрито у нещирості, в роботі з органами МГБ "Астра" продовжувала дворушничали. Вона не припинила зв'язок з ватажком СБ Коломийського Окружного "проводу" ОУН "Сталево", бандватажка надрайонного "проводу" ОУН "Буря" і "Нестором", за завданням яких закуповувала у м.Львові друкарські машинки, шрифти, папір і різну літературу.

У травні 1949 року "Астра", як агент-дворушник, була арештована і використовувалася по внутрішньокамерної розробці заарештованих учасників підпілля (далі - викреслити. - С.К.).

Після закінчення слідства (перекаляло тушшю. - С.К.) в червні 1949 року була залучена до внутрішньокамерної роботі під псевдонімом "Роза" по розробці, в основному, зв'язків членів Головного "проводу" ОУН і їх функціонерів.

За період роботи в якості внутрішньокамерного агента (вимарано. - С.К.) показала себе з позитивного боку, уміло розкриваючи нові зв'язки заарештованих учасників ОУН, давала матеріали, що заслуговують оперативного уваги.

Так, протягом 1949 року та січня-березня 1950 року (вимарано. - С.К.) розробляла по камері:

Бриндзя Марію Василівну, учасницю ОУН ...
Богонюк Олену Павлівну, активну бандпособніцу ...
Ковалик Теклю Дмитрівну - зв'язкову Золочівського районного "проводу" ОУН ...
Зв'язну члена Головного "проводу" ОУН Гусяк Дарину - "Нусю-Чорну", від якої "Роза", згідно даного їй інструктажу, отримала адреса місця укриття керівника ОУН Шухевича Романа та його зв'язковий - Дідик Галини - "Анни".
З 4 на 5 березня 1950 року по даним "Троянди" була проведена чекістка-військова операція, в результаті якої убитий член Головного "проводу" ОУН - Шухевич Роман, а перебувала з ним Дідик Галина захоплена живою.

Тоді ж були захоплені документи Центрального "проводу" ОУН, що представляють оперативний інтерес.

В даний час (перекаляло тушшю. - С.К.) продовжує успішно розробляти заарештовану учасницю ОУН Гусяк Дарину, за свідченнями якої виробляються аоести залишилися на волі учасників підпілля ОУН ...

У 1952-53 р.р. (Вимарано. - С.К.) як агента органів КДБ, під псевдонімом "Ольга" перебувала на зв'язку в б.1-му відділі КДБ УРСР і разом з агентом КДБ Полтавської області "Ларіним" готувалася до висновку за кордон, з метою здійснення спецзаходів (вбивства? - С.К.) відносно одного з ватажків українських націоналістів.

У зв'язку з нещирістю у співпраці з нами і негативними особистими якостями було визнано в 1953 році недоцільним виводити "Ольгу" за кордон.

У червні 1957 року "Ларін" при виконанні завдань органів КДБ був заарештований у ФРН американцями, на допитах розповів про співпрацю з органами КГБ, про характер завдання, до якого він готувався з "Ольгою" в 1952-53 р.р., причому назвав дійсні установчі дані "Ольги".

У зв'язку з викладеним, 1 Управління КДБ при РМ УРСР заборонив виїзд "Ольги" за кордон.

У зв'язку з тим, що "Астра" не представляла матеріалів, які заслуговують оперативного уваги і не мала зв'язками, що представляють опрератівний інтерес, а також часто перебувала на стаціонарному лікуванні в лікарні, 30 березня 1960 вона була виключена з діючого агентурного апарату.

***

Строго секретно

Агентурне донесення

Джерело "Роза"

Прийняв 4 березня 1950

Дроздов, Фадєєв, Гузєєв

4 березня 1950 вночі після арешту Гусяк Дарина розповіла, що вона приїхала до Львова в кінці лютого місяця ...

У день свого арешту Гусяк Дар'я зустрілася зі студенткою медінституту (прізвище не називкет). Студентка села з нею разом у трамвай. Дарина думала в трамваї дещо сказати студентці. Однак студентка ця випадково зустріла в трамваї свою подругу, зав'язала з нею розмову і Гусяк побоялася до неї підійти. Сршлі на одній трамвайній зупинці, студентка пішла по вулиці Пушкіна разом з подругою і не бачила, як Гусяк заарештували ...

5 березня 1950 (Гусяк. - С.К.) вирішила написати записку Шухевичу на адресу Хробак Наталії (яку обіцяла передати адресату, тобто Шухевичу, сама "Роза". - С.К.). Гусяк запитала, що від мене написати Шухевичу. Я сказала: "Напишіть, що Ромцьо його вітає і цілує". (Агент МДБ "Роза" нібито проживала по сусідству від Шухевича на Личаковке ще до 1939 року. - С.К.)

Після закінчення кореспонденції Гусяк поцікавилася, коли може прибути підтвердження про вручення. Я відповіла, що думаю, що в середу. Гусяк відповіла, що якщо буде ясно, що записка вручена, вона тоді на слідстві назве будинок, де ховається Шухевич.

Про Шухевича каже, що він дуже хворий, але все ж добре виглядає. За час перебування в підпіллі добре вивчив англійську мову. Його останні псевдоніми "Батько" і "Старий".

Гусяк розповіла, що при арешті її органами МДБ були вилучені пістолет, два магазини з патронами, ціаністий калій, зразки різних підписів начальників паспортних столів, штампи "вибув", "виписаний", список медикаментів (для Шухевича. - С.К.). ..

"Роза"

***

Зам. Начальника Відділення

Управління 2-Н МДБ УРСР

Майор (подпісь. - С.К.) (Кононенко)

Секретно

Прим.

Записки "змовниці"

Мої дорогі!

Майте на увазі, що я потрапила в больш (евіцкую) в'язницю, де немає людини, яка переж (ів) те, що мене чекає - не зламався б. Я після першої стадії тримаюся, але не знаю, що далі буде.

Цілу, Нуськи.

Мене зловили на Байках ... Про мене дуже багато знають, а основне питання - це про Шу (хевіче) і Ді (дик). Мене спіймали 6-о і не було можливості покінчити життя. Знали, що у мене і пістолет і отрута.

Я маю можливість бути в камері (лікарняної) з сусідкою Ромою (агентом МГБ "Розою". - С.К.), яка вас вітає.

Краще 10 раз померти, ніж жити тут.

Цілу вас всіх. Нуськи.

Отже, Дар'я Гусяк, зв'язкова генерал-хорунжого Романа Шухевича, була арештована, як випливає з документів, 4 березня 1950 року на одній з вулиць Львова. У своїх же мемуарах генерал Судоплатов пише, що відчувши за собою стеження, Гусяк, нібито, застрелила лейтенанта держбезпеки, і її на місці злочину схопили місцеві жителі. Мені здається, генерал, м'яко кажучи, не зовсім точний - львоване, в большестве своєму, ненавиділи більшовицьких окупантів. І навряд чи хто-небудь з місцевих жителів кинувся б ловити людини, що застрелив офіцера ГБ.

Далі Судоплатов повідомляє: "Дарина була надійно ізольована, а я, генерал Дроздов та двадцять оператівноков оточили сільпо (місце, де переховувався Р.Шухевич в селі Білогірка. - С.К.), щоб блокувати можливі шляхи втечі Шухевича. Дроздов зажадав від Шухевича скласти зброю - в цьому випадку йому гарантували життя.

У відповідь прозвучала автоматна черга. Шухевич, намагаючись прорвати кільце оточення, кинув з укриття дві ручні гранати. Зав'язалася перестрілка, в результаті якої Шухевич був убитий ".

Це сталося 5 березня 1950 року. Наступник Р.Шухевича на посту командувача ОУН-УПА Василь Кук-Коваль впевнений, що той загинув через недостатній рівень конспірації в Нижник структурах Організації.

Виписка з протоколу допиту

Заарештованої Гусяк Дар'ї Юріївни

від 20 травня 1950

Питання: З Ваших свідчень видно, що Ви були особистим зв'язковою Центрального "проводу" ОУН. Чи не так?

Відповідь: Цього я і не збираюся заперечувати. Починаючи З травня 1947 року я перебувала при Шухевича, прикриваючи тоді його конспіративну квартиру в с.Грімне. Після того, як ця квартира була розшифрована, я як і раніше залишалася прийнятий і як особиста його зв'язкова, під псевдонімом "Нуся", до дня свого арешту виконувала спеціальні завдання Шухевича.

Питання: Які?

Відповідь: Крім повсякденного роботи зв'язковою ОУН, я за вказівкою Шухевича виконувала його завдання, які були пов'язані з великою організаційної таємницею.

Так, восени 1948 року, за завданням Шухевича, я виїжджала до Києва, де детально оглянула розташування і підходи до пам'ятника Леніну, який за завданням ОУН необхідно було підірвати. З такою ж місією я виїжджала до Полтави, де детально вивчила можливості для вибуху пам'ятника Петру I.

Указанник вибухи, відповідно до вказівки Шухевича, мали здійснитися в знак протесту ...

Питання: Продовжуйте далі розповідати про ті спеціальних завданнях Шухевича, які виконували.

Відповідь: ... керівники ОУНівського (руху в анти) радянській роботі орієнтувалися на Америку, розраховуючи на військову допомогу останньої.

У світлі цього, в січні 1950 року, за завданням Шухевича, я вилітала літаком до Москви, де за фіктивними документами на ім'я Денис зупинилася в готелі "Метрополь". Будучи в Москві, я встановила, що американське посольство розташоване на вулиці Мохової, № 15.

Тут же, як було встановлено Шухевичем, я намітила місце для майбутньої зустрічі з представниками американського посольства, ініціативно вибравши для цього станцію метро "Ізмайлівська", після чого виїхала назад до Львова.

Питання: З якою метою передбачалося зустріч з американцями?

Відповідь: ... Можу лише припускати, що все це робилося для того, щоб підпілля ОУН могло встановити контакт з американцями на території Радянського Союзу і мати з боку їх підтримку тут - всередині країни ...

Допитав:

Зам. Нач. Відділу следчасті МГБ УРСР

майор (подпісь. - С.К.) Гузєєв

Незважаючи на трагічну загибель Романа Шухевича, яка стала своєрідним вододілом в діяльності ОУН, Організація, тим не менше, ще якийсь час продовжувала функціонувати нормально: вела роз'яснювальну роботу, видавала літературу, і головне, доводила необхідність збройної боротьби на українських землях.

По суті, в діяльності ОУН нічого незмінність: ні структура, ні способи і методи боротьби, ні мети. На жаль, з кожним роком ОУН втрачала все більше і більше людей, ситуація ускладнювалася. Для цього були певні причини. Напряженнгость між Заходом і комуністичним блоком зменшувалася, і Москва направила більш значні сили на боротьбу з національно-визвольним рухом всередині СРСР. Не сидів склавши руки і КДБ. 12 жовтня 1957 у Мюнхені був убитий відомий діяч української еміграції Лев Ребет. А через два роки, 15 жовтня 1959 року, здест же, в Мюнхені, в пох'езде свого будинку було абсолютно смертельне замах на лідеоа ОУН Степана Бандеру. Вбивцею обох діячів українського націоналтзма став агент КДБ Богдан Сташинський, який ще через два роки перейшов на Захід і здався німецькій владі. На суді Сташинський щиро покаявся у скоєному. Він був засуджений до восьми років позбавлення волі, проте головним злочинцем було визнано радянське керівництво. Колишній начальник ПГУ КДБ Леонід Шебаршін у своїх спогадах пише: "Підстави для звинувачення розвідки у вбивстві політичних супротивників радянської влади за кордоном були. Вказівки про ліквідацію конкретних осіб віддавалися з самого високого політичного рівня. Розвідка виконувала їх. Останньою операцією такого роду було вбивство С. Бандери в 1959 році ".

Наприкінці 1966 року Сташинського таємно випустили на свободу і переправили в США, де він, можливо, і до цих пір проживає під чужим ім'ям.

З інтерв'ю автора з колишнім генералом КДБ Олегом Калугіним:

С.К.На вашої пам'яті: чи вів КГБ війну проти ОУН?

О.К. А як же ... По-перше, весь КДБ Україні був налаштований на цю хвилю. І, по-друге, Україна була однією з головних складових частин Радянського Союзу, і спроби відірвати її від СРСР вважалися одним з найбільш серйозних державних злочинів. І в цьому сенсі українські націоналісти були найбільш яскравими і прямими ворогами радянської влади, і тому підлягали ліквідації. Ну і, в першу чергу, їх ватажки - "провіднікі", як їх називали. Якщо ми, наприклад, з вірменською еміграцією, "дашнаки цютюн" (була така організація, вона, до речі, була наскрізь пронизана радянської вгентурой), могли знаходити спільну мову, то з українськими націоналістами це було важкувато. Але, тим не менш, ми мали агентів і там. Вони перебували на контролі і в Москві, і в Києві. З їх допомогою знаходили антирадянськи налаштованих людей. І вони підлягали ліквідації. І ця політика ніколи не змінювалася. Може бути, стала згодом більш обережною.

С.К. Значить операції проти ОУН проводилися і в США, зокрема, в Нью-Йорку, де проживає досить велика частина української діаспори?

О.К. Вони проводилися скрізь, де була можливість. У нас, в управлінні "К" було спеціальне відділення (при мені його начальниками були Філімонов, а потім - Нечипоренко), яке вело справи українських націоналістів за кордоном.

Нью-Йорк - Вашингтон, 2001 р.

http://www.agentura.ru/dossier/russia/kgb/ukraina/kgb-oun/

0 •Votes•

0 Comments•

    •Add Comment•