[fn32]

Грицей Оксана

e-mail Друк
Рейтинг Користувача: / 1
НайгіршеНайкраще 

Грицей Оксана

 (11.05.1915, с.Одиниця, у післявоєнні роки с.Оболоння, тепер передмістя Долини - 14.08.1988, м.Долина) - укр. художниця, заслужений майстер народної творчості УРСР (з 1980). Закінчила Львівську художню школу «штук плястичних». На зібрані українською громадою гроші мала продовжити навчання в Італії, але перешкодила війна.

 

Після 1939 її картини не виставлялися, бо не вписувалися у «соцреалізм». Самотужки створивши електроолівець, продовжила гуцульську традицію випалювання, створила оригінальні портрети діячів укр. культури - Т. Шевченка, І.Франка, Лесі Українки, Б. Хмельницького, М. Гоголя тощо. Вона вдало використовувала народну орнаментику, геометричні і рослинні мотиви. Учасниця республіканських виставок з 1954, зарубіжних - з 1957. Твори зберігаються у багатьох музеях України і Канади

 

 

 

Музей Оксани Гриців - це приватна сімейна колекція, яка зберігається в будинку, де жила і працювала заслужена майстриня народної творчості. В основному, колекція розташована в одній кімнаті, де зібрані твори О. Гриців: малюнки, автопортрет, портрети в дереві видатних українок (Л. Українки, Н. Кобринської, М. Чурай). Особливу увагу привертає колекція шахів, виконана за проектом художниці, а також дерев'яна тортівницю, прикрашена орнаментом, роботи О. Гриць. Син Степан разом з дружиною піклуються про колекцію, бережуть пам'ять про художницю. Постійно поповнюється колекція писанок, яку почала збирати О. Гриць.Оксана Йосипівна Гриців (1915-1988) - неперевершений портретист, художник унікального жанру - художнього випалювання на дереві. Однією з перших у Галичині вона використовувала нову унікальну техніку - техніку електровіжіганія на дереві. Використовуючи майже мальовничі прийоми малює портрети, фігурні композиції. Завершує свої роботи геометричним орнаментом. Поряд з випалюванням використовує також різьблення і інкрустацію бісером і латунними гвоздиками.Народилася Оксана 11 травня 1915 в м. Долина в сім'ї судового урядника Йосипа Винник. Батько, людина освічена і інтелігентна, першим звернув увагу на велику захопленість дочки малюванням. Він купував їй фарби і олівці, хоча мріяв побачити свою дочку лікарем. Навчаючись в Долинського початковій школі, а пізніше в гімназії, дівчинка малювала портрети вчителів, товаришів, за що всі називали її "Матейком" (Ян Матейко, відомий польський художник). В старших класах гімназії стала активною учасницею організації українських націоналістів. Як активістка підпільного руху Оксана Винник перебувала в Золочівській тюрмі (1936-1937). З 1938 р. живе у Львові, де потрапляє у вихор художньої та політичному житті міста.Після важких воєнних років Оксана змушена була повернутися в рідну Долина і прожити тут все своє життя. Її творчість починається в 50-і роки. У Львові на виставках з'являються дерев'яні шкатулки, оформлені технікою випалювання; з 1952 р. - серія портретів. З часом, на одній з республіканських виставок декоративно-прикладного мистецтва прийшло визнання великого таланту. У липні 1970 р. О. Гриців стає членом Спілки художників України, а в грудні 1980 р. отримує почесне звання "Заслужений майстер народної творчості України". Роботи Оксани Гриців зберігаються в багатьох музеях України, Куби, Канади, США, Польщі, Індії та Німеччини.

Ивано-Франковская область
г. Долына
ул. А. Мицкевича, 18

 Тел.: +38 (03477) 2-62-30   +38 (097) 249-20-69

 

 

0 Comments

    Add Comment

     
    fineworld.infofineworld.info