[fn32]

Гори Карпати

Рейтинг Користувача: / 1
НайгіршеНайкраще 

Походження назви гір КАРПАТИ


Карпати (укр. Карпати, нім. Karpaten, словацькою. І пол. Karpaty, угор. Karpatok, рум. Carpati, серб. Карпати) - гірська система у Центральній Європі, на території Словаччини, Угорщини, Польщі, Україні, Румунії, Сербії та частково Австрії (Хундсхаймер Берге у Хайнбург-на-Дунаї і Нідеростеррайхіше Інзельбергшвелле у Містельбаха).

 

Згідно з римськими хроніками I століття н. е.., в даній місцевості жило дакійське плем'я коропів.
(Вперше коропи (карпіане) згадані олександрійським географом Птолемеєм в середині II століття як народ, що проживає «між певкінамі і бастарнами». За часів Птолемея це плем'я ще не розглядалося як значне. Використання Птолемеєм прив'язки до географічних координат і об'єктів дозволяє локалізувати коропів до схід від Карпат в басейні річки Дністер на території сучас. східній Румунії, Молдавії і західній Україні.

Карпи набули значення в III столітті як одне з найсильніших і войовничих варварських племен за Дунаєм. У фрагменті письменника VI століття Петра Магістра міститься розповідь про те, що в 230 році коропи просили у римського намісника Мезії данину подібно до тієї, яку вже отримували готи. В данини їм було відмовлено, але страхіття приготуваннями римських військ коропи не здійснювали набігів по крайней мере в протягом декількох років після того.

За словами афінського історика Дексіппа Скіфська війна почалася при імператорі Бальбіну нападом коропів в 238 році на римську провінцію Мезія, прилеглу до південного берега Дунаю в його нижній течії. Незабаром почесний титул «Карпійского» (Carpicus) отримали римські імператори Філіп і його син в 245 і 247 роках. Зосима втім повідомляє, що Філіпу не вдалося розбити коропів, що засіли в укріпленої фортеці, і він був змушений укласти з ними мир.

Йордан відгукнувся про карпів як «надзвичайно досвідчених у війні людях, які часто бували ворожі римлянам». За словами Йордану близько 248 року 3000 коропів у складі готського війська взяли участь в набіг на Мезію. В 251 році в битві при Абрітте (в сучас. Болгарії) загинув імператор Децій. Хоча більшість джерел називає готовий в якості супротивника римлян в цій битві, письменник IV століття Лактанций вказав на коропів як на переможців Деция.

Походи коропів відзначені Зосимою при імператорах Галле і Валериане в 250-х рр..
В 271 році імператор Авреліан розбив коропів в провінції Європа (південно-східна Фракія), удостоївшись від сенату титулу «Карпійского». Після поразки готовий у Скіфської війні коропи продовжували набіги на римські володіння в кінці III століття.

Полководець імператора Діоклетіанa цезар Галерій в 290-х рр.. зовсім розбив їх, за що був двократно проголошений «великим переможцем Карпати». В 297 році титулу «Карпійского» удостоївся імператор Діоклетіан, при якому коропи за словами Йордану були підпорядковані Риму.

Перемога Римської імперії над коропами при Діоклетіані по видимому не була остаточною, оскільки в 319 році в одній з африканських написів імператор Костянтин був титулований як «Gothicus maximus et Carpicus». Проте плем'я коропів зникає з згадок істориків при описі подій після Діоклетіана, хоча Амміан Марцеллін при описі походу імператора Валента в 367 році зауважив про існування на нижньому Дунаї «селища коропів». За свідченням Марцеллина на північ від нижнього Дунаю в цю епоху панували тільки готи.)

Хоча пізні автори не пов'язували коропи з назвою Карпатських гір, фонетична близькість слів робить привабливим простежити етимологію назви племені. Вперше згадав коропів географ Птолемей також вперше назвав Карпати, хоча і помістив плем'я в деякому віддаленні від однойменних гір в силу спотвореного уявлення про їх протяжності і топографії. Більш ранній джерело, Пейтінгерова таблиця, називав Східні Карпати Бастарнскімі Альпами (Alpes Bastarnicae) на ім'я мешкають в тих краях бастарниів.

Історики та лінгвісти не можуть дати відповідь на питання: плем'я названо по горах, або навпаки. За найбільш поширеною гіпотезою назва Карпати - похідне від пра-І.Є.. * Sker-/ * ker-«гірська кам'яниста місцевість, скелі». Із сучасних мов найближчий еквівалент міститься у вірменському: kar pat «кам'яна стіна».

 

0 Comments

    Add Comment

     
    fineworld.infofineworld.info